Ponad rok życia w obliczu nieustannego zagrożenia jakim jest pandemia wpłynęło niekorzystnie na stan naszego funkcjonowania w kontekście zdrowia psychicznego.

Wielu z nas może potwierdzić, że ograniczenie kontaktów społecznych, konieczność pracy zdalnej, zamknięte szkoły i uczelnie, brak możliwości integracji, korzystania z dóbr kultury czy rozrywki wywołują frustrację, niepokój, zwiększoną drażliwość czy stan obniżonego nastroju. Coraz częściej towarzyszy nam panika i lęk przed zagrożeniem życia oraz uzasadnione obawy związane z niepoznaną do końca chorobą.

W odpowiedzi na sytuację zespół ds. pomocy psychologiczno-pedagogicznej osobom niepełnosprawnym: mgr Beata Gawłowska, mgr Zofia Jędorowicz, mgr Ewa Świerczek podejmuje kolejną inicjatywę włączając się w ogólnopolskie działania na rzecz poprawy zdrowia psychicznego studentów.

Dlatego tworzymy bazę dostępnych materiałów informacyjnych w zakresie promocji zdrowia psychicznego 

Działania prowadzone są w ramach projektu „PWSZ uczelnią otwartą dla osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi”  

POLECAMY:

Światowy Tydzień Mózgu (Brain Awareness Week) 

to międzynarodowe święto popularyzujące aktualny stan wiedzy o budowie i działaniu mózgu. Na świecie obchodzone jest od 1996 r., a w Polsce po raz pierwszy zorganizowano je w 1999 roku. Różnorodne popularnonaukowe wydarzenia przygotowuje z tej okazji wiele jednostek naukowych działających w całym kraju. Jeśli chcecie się dowiedzieć o tym, jak sprawić, by Wasz mózg pracował lepiej w takich obszarach jak zdrowie, uczenie się, kariera czy biznes to kliknijcie między innymi w poniższe linki. 

 

https://tydzienmozgu.online/

 

https://us.edu.pl/event/tydzien-mozgu-2023/

Depresja a niepełnosprawność

Blue Monday, wypadający zawsze w trzeci poniedziałek stycznia, to najbardziej depresyjny dzień w roku? Tak przynajmniej w 2004 roku ogłosił pewien brytyjski psycholog. Obalamy ten mit! Wiemy, że jego teoria nie poparta jest żadnymi naukowymi dowodami. Blue Monday uznawany jest za pseudonaukę. Jak odkrył Ben Goldacre, prowadzący w „The Guardian” rubrykę Bad Science, skupiającą się na opisywaniu i demaskowaniu pseudonaukowych odkryć i oszustw, przed publikacją prasową artykułu, agencja reklamowa Porter Novelli skontaktowała się z pokaźną liczbą wykładowców uniwersyteckich, oferując wynagrodzenie w zamian za umieszczenie ich nazwisk w artykule (https://www.eska.pl/poznan/blue-monday-2023-fakt-czy-mit-jak-przezyc-najbardziej-depresyjny-dzien-w-roku-aa-T9BV-eQs6-3Nf8.html)

Niemniej jednak, każdy dzień jest dobrą okazją do przybliżenia wiedzy na temat depresji, która wg WHO jest jedną z najczęstszych chorób na świecie. Tym razem polecamy artykuł pt. Depresja a niepełnosprawność.

https://web.swps.pl/strefa-psyche/blog/relacje/18296-depresja-a-niepelnosprawnosc

Grudzień miesiącem praw człowieka

Dostępność to prawa człowieka wskazała Anna Rutz z Komisji do spraw wyrównywania szans edukacyjnych przy KRASP, podczas konferencji pod hasłem „Polskie uczelnie coraz bardziej dostępne”. Zachęcamy do zapoznania się z materiałami https://www.gov.pl/web/ncbr/polskie-uczelnie-coraz-bardziej-dostepne—materialy

17.11. 2022 – Międzynarodowy Dzień Studenta

Dziś  Międzynarodowy Dzień Studenta. W wielu krajach świata organizacje studenckie inicjują z tej okazji różnego rodzaju wydarzenia. Nie inaczej jest na naszej Uczelni. Pomysłodawczyniami świętowania tego wyjątkowego dnia w raciborskiej Uczelni i  koordynatorkami wielu edycji wydarzenia były panie mgr Ewa Świerczek oraz mgr Beata Gawłowska z Instytutu Studiów Edukacyjnych. Wydarzenie to za każdym razem umożliwia kołom naukowym, samorządowi studenckiemu i wszystkim studentom wspólną popularyzację aktywności studenckiej. Idea, która nam przyświeca to bycie razem niezależnie od kierunku czy roku studiów, niepełnosprawności, miejsca zamieszkania, poglądów itp. Bardzo nas cieszy, że studenci różnych kierunków i na swój niepowtarzalny sposób po raz kolejny mają możliwość włączyć się w obchody MDS, do czego serdecznie zachęcamy!

Z tej okazji oprócz szczerych życzeń, które kierujemy do Was, jako zespół ds. pomocy psychologiczno-pedagogicznej osobom z niepełnosprawnościami, mamy dla Was również propozycję udziału w XVI edycji konferencji „PEŁNO(S)PRAWNY STUDENT”, poświęconej zagadnieniom związanym z procesem kształcenia osób z niepełnosprawnościami na poziomie szkolnictwa wyższego, organizowaną przez Fundację Instytutu Rozwoju Regionalnego.

Konferencja odbędzie się 6 grudnia 2022 r. stacjonarnie w Krakowie (Centrum Konferencyjno-Szkoleniowe „Krowodrza” ul. Wybickiego 3B). W załączniku program konferencji.
Zgłoszenie udziału należy przesłać poprzez formularz: https://forms.gle/AHX2MkiXsNUwRxau6

Termin nadsyłania zgłoszeń: do 21 listopada.

Udział w konferencji jest płatny (300 zł brutto). Regulamin udziału.

(Nie)pełnosprawni na rynku pracy

Szanowni Państwo,

w dniu 09 listopada 2022 r. Uniwersytet Medyczny w Łodzi wraz z Fundacją Łódź Akademicka organizuje już po raz dziewiąty konferencję „(Nie)pełnosprawni na rynku pracy”.

Celem konferencji jest umożliwienie osobom z niepełnosprawnościami bezpośredniego spotkania z pracodawcami oraz dostępu do udziału w działaniach, które zwiększą ich szansę na znalezienie właściwej dla siebie pracy, praktyki czy stażu. Ponadto chcemy promować najbardziej rozwojowe i przedsiębiorcze firmy, które tworzą nowe miejsca pracy na terenie kraju, ale również te których produkty dotyczą szeroko rozumianej niepełnosprawności, rehabilitacji oraz opieki zdrowotnej skierowanej do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Konferencja jest okazją do tego, aby w szerokim gronie specjalistów rozmawiać o problemach osób z niepełnosprawnościami. Szczególnie debatować o szeroko rozumianym rynku pracy. Cieszymy się, że osiem dotychczasowych edycji konferencji spotkało się z dużym zainteresowaniem, ponieważ świadczy to o randze problemu, który podjęliśmy. Konferencja to również okazja do spotkania i wysłuchania wykładów osób, które swoją niepełnosprawność „przekuły” w sukces i pokazały, że ich determinacja i siła charakteru mogą pokonać wszystkie przeciwności losu.

Tegoroczna edycja odbędzie się w formule zarówno stacjonarnej jak i zdalnej, celem dotarcia do szerokiego gremium odbiorców.

Konferencja „(Nie)pełnosprawni na rynku pracy” to szereg wykładów, debat oraz prelekcji, ale to również Akademickie Targi Pracy Osób Niepełnosprawnych.

Liczymy na ok. 200 uczestników, którymi będą osoby z niepełnosprawnościami, pełnomocnicy uczelni wyższych ds. osób niepełnosprawnych, pracodawcy, studenci oraz szerokie grono zainteresowane tematyką osób niepełnosprawnych.

 

Zapraszamy!

10 października 2022 – Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego ustanowiony został w 1992 przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego (World Federation for Mental Health, działająca od 1948) z inicjatywy sekretarza generalnego organizacji Richarda Huntera. Początkowo Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego nie miał określonego charakteru. Za generalne cele przyjęto upowszechnienie polityki zdrowia psychicznego oraz edukację społeczną w zakresie profilaktyki zaburzeń emocjonalnych i psychicznych. Każdego roku Federacja wybiera do promowania nowy temat.

https://www.gov.pl/web/psse-kamien-pomorski/10-pazdziernika—swiatowy-dzien-zdrowia-psychicznego

 

Z tej też okazji zachęcamy do zapoznania się z poniższymi informacjami, których celem jest profilaktyka zdrowia psychicznego. Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne!

 

Dowiedz się, czym jest zdrowie psychiczne oraz jak o nie dbać

 

https://pacjent.gov.pl/zapobiegaj/zadbaj-o-swoje-zdrowie-psychiczne

Dowiedz się, gdzie szukać pomocy?

W dzisiejszych czasach młodzi ludzie próbują sprostać wysokim wymaganiom i licznym oczekiwaniom. Badania pokazują, że studenci czują ogromną presję, aby odnieść sukces na studiach i na rynku pracy. Utrzymujące się stale napięcia i lęk sprawiają, że młodzi ludzie są w grupie wysokiego ryzyka zachorowalności na depresję i inne zaburzenia psychiczne. Okres studiów może być czasem podwyższonego ryzyka wystąpienia różnorodnych trudności psychicznych, w tym pierwszych epizodów zaburzeń psychicznych, takich jak depresja, zaburzenia lękowe czy uzależnienia.

https://wsparciepsychologiczne.psrp.org.pl/2020/07/zdrowie-psychiczne-studentow-gdzie-szukac-pomocy/

 

Zdrowie psychiczne – jak o nie dbać?

Rozmowa o  różnych obliczach zdrowia psychicznego. Psycholog Joanna Gutral rozmawia z dr Agnieszką Mościcką-Teske, psychoterapeutką i interwentką kryzysową z Uniwersytetu SWPS.

https://web.swps.pl/strefa-psyche/blog/relacje/20703-zdrowie-psychiczne-jak-o-nie-dbac

 

          Przypominamy, że w Akademii Nauk Stosowanych działa Centrum Wsparcia Psychologiczno-Edukacyjnego, w którym czekają na Was specjaliści, m.in. psycholog, pedagog, doradca zawodowy czy logopeda. Jeśli potrzebujecie pomocy zapraszamy do skorzystania ze wsparcia edukacyjnego i psychologicznego w Uczelni! Zapraszamy do kontaktu z pracownikiem Biura Osób Niepełnosprawnych, który udzieli niezbędnych informacji.

Działania prowadzone są w ramach projektu „PWSZ uczelnią otwartą dla osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi”

 

Sekcja Dydaktyków Koła Naukowego Polonistów Instytutu Polonistyki i Dziennikarstwa Uniwersytetu Rzeszowskiego zaprasza na Ogólnopolską Konferencję Naukową „Niepełnosprawność w humanistycznym zwierciadle”.

Konferencja odbędzie się 19 maja 2022 r. za pośrednictwem platformy Microsoft Teams.

 

Więcej informacji: https://drive.google.com/file/d/1lIk9Hl90yBD5BD1Wes-XFt76qByKLlUy/view?fbclid=IwAR1flchFRJVR2ZiRTMI_JwZC9YJomG6137izjSECkwpTOsAEmHJhlAzJz1s

 

Zapraszamy!

Jak budować odporność psychiczną?

„W czasach pandemii i wojny mamy do czynienia z zachwianiem poczucia bezpieczeństwa zdrowotnego w Polsce – ostrzega prof. Janusz Heitzman, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego. Objawem tego – twierdzi – mogą być zaburzenia snu, mniejsza efektywność w pracy i nasilenie zaburzeń lękowo-depresyjnych” https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C91819%2Cprof-heitzman-mamy-do-czynienia-z-zachwianiem-poczucia-bezpieczenstwa

Sposobem radzenia sobie jest budowanie odporności psychicznej. „Im bardziej jesteśmy odporni, tym łatwiej nam przetrwać codzienne kłopoty, problemy rodzinne, zdrowotne czy zawodowe, a także szybciej odzyskujemy równowagę po wydarzeniach traumatycznych”

https://www.focus.pl/artykul/5-naukowych-sposobow-na-odpornosc-psychiczna

23.02.2022

Dziś  obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Celem tego dnia, który został ustanowiony przez Ministra Zdrowia w 2001, jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji i zachęcenie osób chorych do leczenia.

Depresja to bardzo podstępna i wyniszczająca choroba związana z zaburzeniami nastroju. To choroba, która nie zna płci, wieku, rasy, pochodzenia. A jednak depresja jest uleczalna! Zachęcamy do zapoznania się z informacjami zamieszczonymi na stronie https://forumprzeciwdepresji.pl/ gdzie znajdziecie wiele ważnych i potrzebnych informacji oraz wydarzeń.

Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego ma zaszczyt zaprosić Państwa do wzięcia udziału w XV edycji konferencji: PEŁNO(S)PRAWNY STUDENT poświęconej zagadnieniom związanym z procesem kształcenia osób z niepełnosprawnościami na poziomie szkolnictwa wyższego.

 

Konferencja odbędzie się 2 grudnia 2021 r. w formule online za pośrednictwem platformy ZOOM.

Udział w konferencji jest bezpłatny.  

W załączniku znajdziecie Państwo program (o ewentualnych zmianach programu będziemy Państwa informować na bieżąco). Udział w konferencji można zgłosić za pośrednictwem formularza zgłoszeniowego – PS XV.  Dokumenty dotyczące konferencji znajdziecie Państwo również na naszej stronie internetowej www.firr.org.pl .

Termin przesyłania zgłoszeń mija 25.11.2021. Każdy zarejestrowany uczestnik konferencji otrzyma e-mailowe potwierdzenie rejestracji zawierające informacje na temat konferencji oraz linka do udziału w Konferencji.

Bardzo liczymy na Państwa aktywny udział w spotkaniu, w trakcie którego możliwa będzie dyskusja w czasie rzeczywistym.

 

W sprawach organizacyjnych prosimy o kontakt z:

Kamilą Misiewicz: tel. 663-282-294, (12) 444-73-49 e-mail: kamila.misiewicz@firr.org.pl oraz

Joanną Laszczak: tel. 663-120-514, (12) 444-73-49 e-mail: joanna.laszczak@firr.org.pl

 

Serdecznie zapraszamy!  

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego

 

Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego – obchodzony 10 października –  ustanowiony został w 1992 r. przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego (World Federation for Mental Health, działająca od 1948 r.) z inicjatywy sekretarza generalnego organizacji Richarda Huntera. Według Światowej Organizacji Zdrowia zaburzenia psychiczne stają się jednym z głównych problemów zdrowotnych, powodujących niesprawność życiową ludzi. Wzrost ryzyka zachorowań jest nierozerwalnie związany z rozwojem cywilizacyjnym, dynamicznym tempem życia, przewlekłym stresem i długotrwałym brakiem wypoczynku. Taki tryb życia skutkuje pojawianiem się nerwic i innych zaburzeń lękowych, depresji oraz psychoz. Zaburzenia psychiczne wpływają na pogorszenie funkcjonowania w pracy, zagrażają rodzinie, wielokrotnie są przyczyną samobójstw.

https://www.gov.pl/web/psse-brodnica/swiatowy-dzien-zdrowia-psychicznego

 

Na podstawie przekazanych przez uczelnie informacji na temat udzielanego w okresie epidemii wsparcia studentom, Ministerstwo Edukacji i Nauki opracowało  zalecenia w zakresie zwiększenia pomocy psychologicznej pod nazwą Pakiet psychologiczny – rekomendacje dla uczelni dotyczące pomocy studentom https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/pakiet-psychologiczny–rekomendacje-dla-uczelni-dotyczace-pomocy-studentom

 

Pamiętajcie, jesteśmy dla Was!

Sesja egzaminacyjna online — jak się przygotować i poradzić sobie ze stresem?

https://wsparciepsychologiczne.psrp.org.pl/2020/06/sesja-egzaminacyjna-online-jak-sie-przygotowac-i-poradzic-sobie-ze-stresem/

 

Paliwo dla szarych komórek

 

http://www.wiecjestem.us.edu.pl/paliwo-dla-szarych-komorek

 

Forum przeciw depresji

 

to strona Internetowa, która powstała z myślą o osobach chorych na depresję i tych, których bliscy lub znajomi zmagają się z tą chorobą. Za jej pośrednictwem można uzyskać wiele informacji o objawach, przebiegu i sposobach leczenia depresji oraz wykonać test Becka, czyli sprawdzić swoje samopoczucie psychiczne. Na stronie znajdują się także aktualności i szczegółowe informacje dotyczące bieżącej edycji kampanii.

https://forumprzeciwdepresji.pl/ 

Strefa komfortu PSRP

Webinaria

Zdrowie psychiczne na polskich uczelniach – Raport MEiN

Ważne adresy i telefony

Skip to content